Zdrowe trawienie – szczęśliwy człowiek

Zdrowe trawienie = zdrowi i szczęśliwi ludzie

Nasz system trawienny ciężko pracuje każdego dnia, aby „rozbić żywność, którą spożywamy, na składniki odżywcze i odpady, które potem zostają dostarczone do odpowiednich obszarów organizmu. To ważne zadanie jest o wiele łatwiejsze dzięki wsparciu zdrowej i pożywnej diety oraz regularnym ćwiczeniom.  Teoretycznie wszystko wygląda dość prosto, prawda ?. A może jednak nie.

Nawet jeśli często ćwiczysz i korzystasz ze zdrowej diety, możesz nadal tracić określone składniki odżywcze, które wspierają prawidłowe, zdrowe funkcje trawienne. Wiele z dzisiejszych posiłków ma zmniejszoną zawartość składników odżywczych. Konserwanty, dodatki, sztuczne aromaty i wiele innych nienaturalnych substancji chemicznych, mogą dodatkowo nadwerężyć twój słaby system trawienny.

Jeśli nie będziemy myśleć synergicznie to nic dziwnego, że dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego będą tak powszechne w dzisiejszych czasach. Po prostu nie wykonujemy właściwej pracy zajmując się naszymi układami trawiennymi.

Jak sobie pomóc ?.

W rzeczywistości wiele suplementów, w tym enzymy, probiotyki, witaminy i inne specjalistyczne składniki odżywcze, pomaga zachować zdrowy układ trawienny, robiąc to, co potrafi najlepiej.

Jakie składniki odżywcze należy przyjmować z diety i suplementów trawiennych, aby utrzymać prawidłowe funkcję układu pokarmowego?

Enzymy

Jak wspomniano powyżej, nawet jeśli spożywasz zdrową dietę, możesz nadal tracić ważne składniki odżywcze, z których jednym z najważniejszych są enzymy trawienne. Podczas gdy nasz organizm zazwyczaj produkuje wystarczającą ilość enzymów do strawienia spożywanych przez nas pokarmów, dodatki, konserwanty i inne związki występujące w naszej żywności mogą zaburzyć równowagę trawienną. Tak więc wysokiej jakości enzymy trawienne są jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów utrzymania równowagi i prawidłowego funkcjonowanie przewodu pokarmowego

Probiotyki

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że nasz układ trawienny, w szczególności nasz przewód pokarmowy, jest domem dla trylionów pożytecznych bakterii zwanych probiotykami lub organizmami probiotycznymi. Pomagają w trawieniu pokarmu i uważa się, że wspierają one również prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Suplementy probiotyczne to świetny sposób na wsparcie zdrowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Witaminy – witaminy są niezbędne dla wszystkich funkcji organizmu, więc nie jest zaskoczeniem, że są potrzebne do utrzymania zdrowego przewodu pokarmowego. Witaminy z grupy B odgrywają rolę wspomagającą dzięki ich zasadniczym funkcjom w generowaniu energii ze spożywanego pokarmu. Witamina C jest ważnym składnikiem odżywczym dla wszystkich tkanek, w tym także tych znajdujących się w przewodzie pokarmowym.  Suplementy witaminowe stanowią również skoncentrowane źródło niezbędnych składników odżywczych w formie łatwej do wchłonięcia i wykorzystania przez organizm.

Minerały – Istnieje wiele minerałów w diecie, które są ważne dla zdrowego, prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Potas i inne minerały elektrolitowe są niezbędne do skurczu i relaksacji mięśni gładkich, dzięki czemu Twoje jelita eliminują odpady. Inne minerały również odgrywają ważną rolę w trawieniu.

Zioła – W całej historii tradycyjni zielarze zapewniali o trawiennych korzyściach z gorzkich ziół; w zasadzie każde zioło o gorzkim lub goryczkowym posmaku wspomaga nasz układ pokarmowy. Uważa się, że stymulują one wytwarzanie różnych wydzielin trawiennych, takich jak żółć, które mogą przyspieszać trawienie i zapewnić płynne i komfortowe przemieszczanie się przez przewód pokarmowy. Goryczka i mniszek lekarski to dwa gorzkie zioła, które mogą wspomóc normalne trawienie.

Aloe Vera – Aloes to roślina soczysta, powszechnie stosowana miejscowo przy problemach skórnych. Uważa się również, że żel i sok z aloesu pomagają złagodzić dyskomfort związany z trawieniem.

Błonnik pokarmowy – główną rolą błonnika w diecie jest „karmienie” bakterii w jelitach, które utrzymują komórki w zdrowiu poprzez liczne mechanizmy, w tym produkcję maślanu, który napędza komórki wyściółki jelitowej. Włókno stymuluje również perystaltykę, utrzymując wszystko w ruchu.